menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

3 rady ako si vybrať správny koberec

Koberec je dominantný doplnok priestoru a preto sme pre vás pripravili manuál výberu koberca, ktorý vám ušetrí stres a peniaze.

15. 3. 2019

Začnite s pôdorysom

Ak viete aký bude spaceplan miestnosti (dispozícia nábytku), vyberte koberec. Ten musí mať na začiatok správne rozmery na základe priestoru, ktorý ma koberec vyplniť.  Pozriete sa na niektoré populárne usporiadanie, ktoré sa hodí do väčšiny priestorov . Klasické usporiadanie

 Ak máte zostavu sedačky a kresiel, ktoré sú otočené proti stene, váš koberec by mal byť dostatočne veľký, aby sa zmestili pod predné nohy všetkých kusov nábytku.

  Plávajúce usporiadanie

Ak máte zostavu sedačky a kresiel, ktoré sú v strede miestnosti, váš koberec by mal byť dostatočne veľký, aby sa zmestil pod všetky štyri nohy každého kusu nábytku.

Usporiadanie na miesta stretnutí (rokovacie miestnosti, jedáleň)

Ak vyberáte koberec k rokovaciemu stolu pridajte 60 centimetrov na každej strane. Väčšina stolov si vyžaduje koberec, ktorý je aspoň tri metre široký

Uistite sa, že vyberáte správny materiál

Materiál koberca je základ k dlhodobej spokojnosti pri jeho používaní. Na miestach s veľkým pohybom vyberte odolný koberec, no pre pokojnejšie zóny sa nebojte vybrať luxusnejší koberec. https://www.spaceplan.sk/sk/designnews/3-rady-ako-si-vybrat-spravny-koberec/9747Dhurri a Kilim Dhurri a kilim sú ploché tkané koberce z vlny, alebo bavlny a dajú sa obvykle používať obojstranne.  Často ich sa dajú dostať v jasných farbách s výraznými grafickými vzormi. Sú odolné, ľahko sa čistia a dajú sa použiť takmer kdekoľvek. Prírodné koberce Prírodné koberce sú tkané z vlákien extrahovaných z rastlín, vrátane sisalu, juty, morskej trávy a konope. Vďaka svojej trvanlivosti, cenovej dostupnosti a neutrálnej farebnej palete sú prírodné koberce obzvlášť vhodné pre oblasti s vysokou návštevnosťou. https://www.spaceplan.sk/sk/designnews/3-rady-ako-si-vybrat-spravny-koberec/9747 Hodvábne koberce Jedna z vecí, ktoré robia hodvábne koberce také detailné je jemnosť hodvábnej priadze. Tá umožňuje tkáčom vyrobiť veľmi detailný koberec ­– na centimetri štvorcovom nájdete 85-340 uzlov. Hodvábne koberce sú menej odolné ako vlnené a pred kúpou starostlivo zvážte, kam ich umiestnite. Plsť Plsť je textilný materiál, ktorý sa vyrába matovaním, kondenzáciou a lisovaním vlákien dohromady. Plsť môže byť vyrobená z prírodných vlákien, ako je vlna, alebo zo syntetických vlákien. Dobre znášajú záťaž, ale ak vyberáte koberec z vlnenej plste, uistite sa, že miesto nebude nadmerne vystavené vlhkosti. Tá prirodzene oslabuje materiál. Ručne tkané koberce Presná manuálna technika tkania, zahŕňajúca vertikálne alebo horizontálne stavy, vykonávané vysoko kvalifikovanými odborníkmi. Výsledkom je koberec s rôznymi motívmi. Pred kúpou buďte obozretní a kupujte od kvalifikovaných firiem, ktoré sú spoľahlivé a dajú vám záruku. Na trhu totiž nájdete lacné, a nekvalitné výrobky. https://www.spaceplan.sk/sk/designnews/3-rady-ako-si-vybrat-spravny-koberec/9747 Ručne viazané koberce Jeden z najpodrobnejších techník tkania. Táto technika si vyžaduje individuálne začlenenie každého jedného uzla, riadok po riadku. Tieto koberce sú populárne vďaka odolnosti a bez problémov vydržia v prevádzke 15 až 20 rokov. Ručne všívané koberce Všívanie, technika, ktorá zahŕňa vkladanie priadze cez tkanú základňu na vytvorenie koberca, je bežným spôsobom na dosiahnutie presných vzorov.  Ručne všívané koberce sú menej odolné a preto dlhšie vydržia na miestach s nižšou prevádzkou.

https://www.spaceplan.sk/sk/designnews/3-rady-ako-si-vybrat-spravny-koberec/9747

Vyberte správny vzor

Všestranný neutrál Neutrálny koberec vytvára pevný základ, keď chcete v priestore vytvoriť vrstvy bohaté na textúry, vzory, alebo farby. https://www.spaceplan.sk/sk/designnews/3-rady-ako-si-vybrat-spravny-koberec/9747 Pestré vzory Ak je nábytok, či farby plôch neutrálne, skúste vzorované koberec. Pre dokonalú koordináciu farieb, prispôsobte druhú farbu koberca na pohovku, alebo kľúčový nábytok. Jednofarebný Monochromatický koberec dopĺňa nábytok a uzemňuje priestor. Zladiť môžete farby koberca s farbami steny, nábytku, či doplnkov. Koberce od Gan rugs a ďalších výrobcov nájdete tu.
Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.