menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

5 účinných spôsobov ako zostať aktívny aj v kancelárií

Najčastejšou príčinou práce neschopnosti sú ochorenia kostry, kĺbov a svalov. Dá sa im predísť aj keď presedíme celý deň? Poradíme vám, ako byť v pohybe a zostať zdravý.

13. 6. 2017

Prieskumy v posledných rokoch prinášajú nie príliš priaznivé správy pre tých, ktorí vykonávajú sedavé zamestnanie. To, že po práci chodíte pravidelne behať, alebo počas víkendov prejdete desiatky kilometrov nestačí k tomu, aby ste vykompenzovali presedené dni. Existuje však aj niekoľko možností ako sa hýbať, aj keď pracujete za počítačom v kancelárii.

 

1. Pravidelné prestávky zvyšujú mentálnu bdelosť a efektivitu pri práci

Dajte si pauzu, keď cítite, že začínate byť otupený po dlhšom sedení. Telo sa prirodzene po hodine bez pohybu dostáva do stavu hybernácie a statická pozícia za počítačom tento stav navodzuje.

Niekoľko hlbokých nádychov na čerstvom vzduchu, zdravá desiata v kuchynke, alebo stretnutie na inom oddelení, kam sa musíte dopraviť peši,  vás určite preberie z letargie.

 

2. Spaceplan: kľúč k pohode a zdraviu na pracovisku

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je relax zóna, alebo kuchynka takmer najvzdialenejším miestom v kancelárii? Možno to znie na prvý pohľad zvláštne, ale architekti nás zámerne nútia vykonávať fyzickú aktivitu, pretože tá je pre človeka prirodzená a udržiava nás zdravých.

Preto je pred vytvorením kancelárie vždy najlepšie poradiť sa s kvalifikovaných architektom, ktorý pozná normy, smernice a všeobecné potreby zamestnancov a pomôže vám skvalitniť život na pracovisku.

 

3. Vynaložte úsilie všade tam, kde sa to len dá

Výťahy, autá, donášky a online služby nám uľahčujú život a šetria čas každý deň. Zabúdame ale, že ovplyvňujú naše zdravie, ktoré potrebuje fyzickú aktivitu k správnemu fungovaniu.

Aj keď to znie ako cliché, skúste ísť peši všade, kde sa to dá a tiež vynakladať fyzické úsilie aj v práci, ak sa naskytne také príležitosť. Heslo znie: vyhnite sa moderným výdobytkom, ale zostaňte praktický a vaše telo sa vám poďakuje.

 

4. Vyskúšajte jednoduchú aplikáciu, ktorá vás udrží vo forme

Nábytok a procesy v rámci kancelárie boli roky navrhované tak, aby v najväčšom merítku zabezpečovali pohodlie. V súčasnosti sme tento proces prehodnotili a pohyb je pravidlom dňa.  Wilkhahn, inovátor a priekopník sedacieho nábytku, vyvinul aplikáciu v spolupráci s fyzioterapeutmi a odborníkmi z oblasti.

Cieľom aplikácie OfficeWorkout je zvýšiť spokojnosť, produktivitu a koncentráciu prostredníctvom jednoduchých cvičení vykonávaných na kancelárskych stoličkách (v tomto prípade IN a ON). Užívatelia sa učia jednoduché koordinačné, balančné a posilňovanie cvičenia. Jednotlivé programy sa pohybujú od krátkych trojminútových programov, až po intenzívne celodenné tréningy.

 

Podrobné pokyny s fotografiami a videami jasne vysvetľujú cvičenia.

Aplikácia Wilkhahn OfficeWorkout je bezplatne k dispozícii v App Store a Google Play Store (hľadaný výraz: Wilkhahn). Aplikácia je dostupná v nemčine a angličtine.

 

5. Zmena typu a výšky sedenia pomáha viac, ako by ste očakávali

Početné štúdie jasne ukazujú, že celodenné sedenie nie je zdravé a trh na to už našiel  odpoveď. Priekopníci v oblasti nábytku vyvinuli stoličky, ktoré zabezpečujú mikro pohyby panvy, ktorá sa hýbe hlavne vtedy, keď chodíme.

Z toho vyplýva, že stolička zabezpečuje pocit chôdze, čo stimuluje metabolizmus, aby fungoval. Ak hľadáte riešenie pre aktívne, no komfortné sedenie, siahnite po stoličke IN, alebo ON od spomínaného Wilkhahnu.

 

Kombinácia striedavého sedenia a státia je dnes trend, ktorý pomáha predchádzať následkom sedavej práce a rozvoju chronických ochorení. Zlepšuje sa tiež kapacita  koncentrácie a produktivity.

Výškovo nastaviteľné stoly, ktoré sú dnes preferovanou voľbou v rámci pracovných stolov okrem zdravotných benefitov v kancelárií otvárajú nové možnosti. Rýchle stretnutia pri ktorých stojíte, alebo sedíte na vysokých stoličkách sú efektívnejšie.

Výskume ukazujú, že pri tomto type sedení, resp. pri státi, zamestnanci vybavujú svoje stretnutia rýchlejšie vďaka psychologickému vplyvu týchto pozícií.

 

Výškovo nastaviteľné stoly Mobility, či striedavé sedenie  Stitz 2, či Stand up od Wilkhahnu, nájdete vo firmách ako Kuehne&Nagel, PwC, Codes.

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.