menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

Aký bude nábytok budúcnosti?

Existujú inteligentné mestá, automatizácia, inteligencia okolia, ktoré sú realitou života v moderných mestách. A nábytok? Prečo technológia nie je jeho základnou súčasťou?

12. 10. 2017

Po prvýkrát a počas veľtrhu Feria Hábitat Valencia sa všetci dizajnéri spoločnosti Actiu pripojili k otvoreniu diskusie o budúcnosti nábytku, o prepojení, vplyve technológie a konkurenčných možnostiach, ktoré všetko prináša spoločnosti so špecializáciou na kancelársky nábytok.

 

V súčasnosti existujú inteligentné mestá, automatizácia, inteligencia okolia atď., ktoré sú už teraz realitou v mnohých častiach sveta. A nábytok? Prečo technológia  nie je jeho základnou súčasťou?

Takto začal úvod od riaditeľa IT oddelenia AIDIMME María José Núñez. "Inteligentný nábytok je kombináciou rôznych premenných, ktoré stále ostávajú mimo sektora. Dobrý dizajn, zavádzanie technológie do interiéru, kde je takmer nepozorovateľná a schopnosť zhromažďovať informácie, interpretovať ich a poskytovať dáta, ktoré dokážu zmeniť správanie ", vysvetlila.

 

Pre Marcela Alegreho z Alegre Design, budúcnosť nábytku spočíva v službách. "V súčasnej dobe hľadáme nábytok, ktorý dokonale zodpovedá ich základnej funkcii a dokonca sa zlepšuje.

V budúcnosti, ako aj pri používaní, chceme poskytovať služby rovnakým spôsobom, aký teraz funguje smartphone. Okrem telefonovania dnes telefóny ponúkajú z dlane vašej ruky nespočetné množstvo služieb. "

Luis Calabuig z Odosdesign uviedol, že je otázkou času a zdrojov pre to, kedy sa sektor nábytku zapojí do tohto trendu. "V súčasnosti existujú aj iné sektory, ako napríklad automobilový priemysel alebo textil, s oveľa väčšími ekonomickými schopnosťami, kde je začlenenie technológie skutočnosťou.

 

Nábytok je odvetvím, do ktorého to prichádza, ale kde musíme hľadať funkčnosť a schopnosť poskytovať pridanú hodnotu, "vysvetlil.

Avšak podľa Javiera Cuñada z Item Designworks leží nebezpečenstvo tejto integrácie vo vytvorení obrovskej nerovnosti: "Nemôžeme zabúdať, že v súčasnosti technológia otvára rozdiel medzi bohatými a chudobnými občanmi a to je problém.Inteligentný nábytok je už realitou. Skutočnou výzvou je vedieť, ako zhromažďovať údaje a interpretovať ich. "

"Našou úlohou ako dizajnérov je, že tieto údaje sa dostanú k užívateľovi a reagujú na ich potreby," uviedol Javier Cuñado.

  Nanotechnológia a pokrok v oblasti telekomunikácií sú kľúčom k rozvoju inteligentného nábytku, ako vysvetlili členovia spoločnosti Ramos & Bassols. "Ideme smerom k budúcnosti služieb, kde nanotechnológia vytvorí predmety, ktoré majú technológiu jemne integrovanú do nich".

 

Pre Cutu Mazuelosa zo Stone Designs tento trend sledovania a merania všetkého, čo robíme, je skôr ako pasca. "Nie každý potrebuje svoj nábytok, aby ich sledoval a poskytol im výsledky. Pre mňa už je už príliš veľa interakcie s technológiou, myslím si, že riskujeme, že nás to odvedie. A problém nie je monitorovanie, je to komodifikácia týchto údajov ".

V oblasti riadenia priestorov mení Mazuelos svoju perspektívu. "Technológia zohráva kľúčovú úlohu pri riadení a monitorovaní priestorov. To môže pomôcť premeniť priestory a dosiahnuť vyššiu produktivitu vďaka nábytku ".

 Javier Cuñado to podobne vyjadril a zdôraznil potrebu zmeniť mentalitu podnikateľov pri riadení priestorov, tímov a pracovných metód. "Cieľom technológie je byť efektívny. V inteligentnom pracovnom prostredí je potrebné podporiť ľudský tím, aby zvýšil svoju efektivitu.

 

Vytváranie motivácie a zdokonaľovanie každodenného života pre ľudí nie je niečo, čo technológia pre nás urobí, ale bude to prostredníctvom jej použitia ľuďmi. Preto musia spoločnosti prijať obrovské kultúrne zmeny v pracovnom prostredí a začleniť technológiu a nábytok ako nástroje riadenia. "

V konečnom dôsledku sa všetci dizajnéri dohodli na potrebe riešiť tieto projekty z rôznych hľadísk, kde je zahrnutý priemyselný a produktívny dizajn, ako aj správa dát, interaktívny dizajn a grafický dizajn, aby bolo možné previesť dáta do zrozumiteľného jazyka pre používateľa, ktorý je schopný poskytnúť hodnotu. 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.