menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

Americké mesto dizajnu - Detroit

Detroit je viac ako póza urbanistického štýlu, preto je vyhlásené ako jediné americké mesto dizajnu. Život v ňom je tvrdý, ale dáva miesto umelcom, ktorý lepšia status quo.

22. 5. 2016

Ak máte aspoň minimálne znalosti o svetovej geografii a ekonomike, asi Vám neuniklo, že americké mesto Detroit je známe ako Motown, teda automobilové mesto. Jeho história sa spája s výrobou áut, no už dlho prekonáva ekonomickú recesiu.

Tú spôsobil práve útlm automobilovej výroby s čím súvisel populačný pokles mesta. Ďalšími dôsledkami bola vlna sťahovania obyvateľstva sa mimo Detroitu, zvyšovania kriminality a korupcie, chátrania budov. Detroit v roku 2013 dokonca vyhlásil bankrot a stále je otázne, kam smeruje.

Akokoľvek beznádejne príbeh presláveného automobilového mesta znie, Detroit bol v roku 2015 vyhlásený UNESCO-m ako prvé a jediné „Americké mesto dizajnu“ pred New Yorkom, L.A, či Chicagom. Síce o rok neskôr nie je mesto vôbec mimo zóny ohrozenia, ale v meste cítiť tvorivú energiu. Tá je viac ako typický nositeľ jeho nálady.  

Zachovať čo je dobré a ísť ďalej

Detroit nie je žiadna oáza pokoja, naopak – má najvyššiu kriminalitu v celých štátoch a podľa priemerov sa k vám dostanú po zavolaní policajti po 50 minútach. Lokálni umelci a podnikatelia sú však pozitívni a snažia sa sústrediť sa na rozvoj, skôr ako na „muchy“, ktorých je viac ako kdekoľvek inde Amerike. Existuje mnoho projektov a ľudí, ktoré sa snažia oživiť mesto a zachovávať typický architektonický charakter mesta. Pozrime sa na nich.

 V Detroite sa nachádza inkubátor Practise space, ktorý pripravuje mladých podnikateľov na rozbehnutie ich vlastného biznisu. Tí majú obsadiť starú budovu a namiesto jej demolácie ju majú prerobiť na prevádzku, ktorá slúži na vzdelávanie, ako stravovacie zariadenie, a ďalšie druhy podnikania.

Nového ducha starej predajni áut dalo Múzeum súčasného umenia Detroit (MOCAD). „Je to miesto, kde sa stretáva to najlepšie z dobrodružných myslí z oblasti súčasného vizuálneho, literárneho, hudobného a divadelného umenia,“ 1 a to na ploche 6700 metrov štvorcových.

 

Jack Craig vytvoril sedenie Amethyst zo starého vodovodného potrubia

„Pozostatok priemyslu znamená, že sú tu stále výrobné skúsenosti, ktoré ostali. Vždy môžete čerpať akýkoľvek materiál z mesta. Sú tu obrovské množstvá voľného priestoru s ktorým nik nevie, čo robiť.“2  Miestni umelci, či architekti ako Jack Craig, či Kyle Hoff a Alex O´Dell vytvárajú z nájdeného materiálu nábytok, ktorý je nielen funkčný, ale krásny.

V meste má pevné miesto aj organizácia Detroit Creative Corridor Center (DC3), ktorá je právnou organizáciou zastrešujúcou kreatívne odvetvia a jej víziou je podporiť nárast pracovných miest v tomto sektore a ustanoviť Detroit ako globálne centrum pre dizajn, kreativitu a inovácie. „Highlightom“ práce DC3 je Detroit design festival, ktorý počas piatich dní predstavujú to najlepšie z tvorby kreatívnych odvetví v meste.  Viac sa dozviete na  http://www.detroitdesignfestival.com/about/.

Tvrdá práca sa vypláca

Detroit je veľmi inšpiratívne miesto, najmä pre tých, ktorí sú večne nespokojný s miestom ich pobytu. Na jednej strane mestu vďaka zlému spravovaniu a ekonomickej situácii chýba občianska vybavenosť a služby. Na druhej strane v ňom žijú ľudia, ktorí mesto milujú a je to miesto plné umelcov, muzikantov, podnikateľov, ktorí tvoria viac undergroundové hnutie, čo Detroit udržiava živým. To potvrdzuje aj samotné ohodnotenie mesta – Detroit je jediné americké mesto dizajnu a jeho história dodnes ovplyvňuje životy jej obyvateľov. Keep on rollin´ Detroit!

Emily Berger photo

 

Emily Berger photo

 

1- www.mocadetroit.org 

2- Jack Craig, dizajnér 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.