menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Udržateľné značky nábytku, ktoré prezentujú dizajn a ekológiu
Všetky články

Boli sme na Clerkenwell desing weeku v Londýne

Na konci mája sme sa zúčastnili v Londýne na Clerkenwell design weeku, ktorý sa konal už po siedmy krát.

8. 6. 2016

Clerkenwell je časť Londýna, ktorá ma za sebou dlhú a bohatú históriu. Sústredili sa v nich cirkevné rády, nevestince, preslávila sa ako módna, industriálna či talianska štvrť, rekreačná oblasť bohatšej vrstvy kam chodili napríklad aj Oliver Cromwell. Sídlili tu aj tri väzníce a tiež sa toto miesto miesto spájalo s politickým radikalizmom - pôsobil tu Vladimir Lenin a neskôr sa tu stretávala Komunistická strana. Sústreďovala sa tu tiež remeselná špička – nechýba známa výroba hodín a vznikla tu najstaršia európska tlačiarenská spoločnosť Witherbys.

Po druhej svetovej vojne sa Clerkenwell opäť začal meniť na industriálnu oblasť a postupne sa z neho stala najznámejšia londýnska štvrť s najhustejšou koncentráciou architektonicko-dizajnérskych zariadení na svete.

Clerkwell design week 2016

Bolo by až zvláštne, ak by Clerkenwell nemal svoj dizajnový event, ktorý by dôstojne odprezentoval punc tohto miesta. Spaceplan mal možnosť sa zúčastniť na 7. ročníku Clerkenwell design week-u a vychutnať si atmosféru miesta a stretnúť nových ľudí a nabrať nové kontakty. To všetko bolo na pozvanie nášho partnera Interface, ktorý je lídrom v dizajne a ekológii v oblasti kobercov, ktoré vyrába recykláciou rybárskych sietí.

©Sophie Mutevelian

Clerkenwell design week sa konal od 24. do 26.mája a za ten čas sme mali možnosť sa dozvedieť mnohé o trendoch oblasti podláh a technológiách Interfacu, ale tiež navštíviť inštalácie, showroomy a prednášky  v rámci celého podujatia.  Špecialitou nášho hostiteľa bola okružná jazda Londýnom s architektom, ktorý nám veľa povedal o architektúre a histórii najznámejších miest.

 

©Elisa Fonta & Pau Ros

Bohatý program podujatia sme mali možnosť zažiť na niekoľkých hlavných miestach, kde sa koncentrovalo jeho dianie. Boli to showroomy, ktorých bolo takmer 90 a medzi nimi sme našli tiež nášho hlavného partnera Actiu. Ďalším miestom boli prehliadky produktov etablovaných značiek, ktoré boli vystavované na mnohých historických spotoch Clerkenwellu.

 

©Sophie Mutevelian 

©Sophie Mutevelian 

Mladí dizajnéri a štúdia, ktorí fungovali maximálne 5 rokov dostali tiež miesto v priestoroch, ktoré dali možnosť vyniknúť ich produktom. Prenájom priestoru bol pre nováčikov nižší, čo bol ústretový krok smerom k mladým, nádejným dizajnérom. Ďalší pavilón vystavoval naopak špičky dizajnu. Nechýbal ani britský pavilón s jedným z najlepších dizajnov na svete vôbec.

 

©Sophie Mutevelian 

©Sophie Mutevelian 

Myslelo sa aj na špeciálnu kategóriu osvetlenia a preto dostali svietidlá dve miesta. Organizátori sa rozhodli zastrešiť aj doplnkovú výstavu dizajnu produktov od textilu po keramiku. V rámci design week-u nemohli chýbať ani inštalácie, či podujatia, ktoré sa konali priamo na uliciach Clerkenwellu, alebo v jeho kultúrnych stánkoch.

87 showroomov, 340 vystavujúcich a vyše 36-tisíc návštevníkov sa ten rok zišlo na Clerkenwellskom desing week-u, kde sme zakúsili fascinujúcu a jedinečnú atmosféru svetovej dizajnovej scény priamo v jej Mekke – v Londýne. Veríme, že aj ďalšie ročníky prinesú svieži vietor inšpirácie, trvalej udržateľnosti a hlavne kvalitného dizajnu. 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.