menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Udržateľné značky nábytku, ktoré prezentujú dizajn a ekológiu
Všetky články

Bukurešť má svoju kníhkupeckú hviezdu – predajňu siete Carturesti

Čo by ste povedali na kníhkupectvo na šiestich poschodiach v historickej budove bývalej banky? Také nájdete v rumunskej sieti kníhkupectiev Carturesti v Bukurešti.

18. 6. 2016

© Cosmin Dragomir/Arcaid

Lokálne dobre známy koncept kníhkupectiev Panta Rei s jeho živými kaviarňami Café Diaz je miestom, ktoré snáď navštívil každý Slovák, ktorý nielen rád číta, hľadá darček, ale má rád kvalitnú kávu a čaj. Čo by ste povedali na kníhkupectvo na šiestich poschodiach v historickej budove bývalej banky? Také nájdete v rumunskej sieti kníhkupectiev Carturesti v bukureštskom starom meste.

Na šiestich podlažiach a vyše 1000 metroch štvorcových sa ukrýva 10.000 kníh, kaviareň a miesto pre výstavy, workshopy a podpisovky.  Secesná budova povodne patrila Nicolasovi Chrissovelonimu, kde sídlila rodinná banka. Ako mnohým podnikateľom, tak aj Chrissovelonimu budovu zhabali komunisti a zmenili ho v roku 1948 na obchod s oblečením. Po prevrate v roku 1990 sa budova dostala konečne do rúk jej pôvodných majiteľov, alebo lepšie povedané rúk ich potomkov.

 

© Cosmin Dragomir/Arcaid

 

© Cosmin Dragomir/Arcaid

 

Zábava sa môže začať

Ako prvá prišla na rad renovácia, reštaurácia a zväčšovanie priestorov. Vieme si predstaviť ako muselo vyzerať komunistické dedičstvo. Novinkou bolo pristavanie moderného tretieho poschodia s preskleným stropom. Cieľom prestavby nebolo na začiatku predávať knihy, no po obchodných dohodách sa muselo projektovanie začať uberať týmto smerom. Špecialitou budovy sú jej 6 metrové stropy, ktoré mali neskôr poňať primerane vysoké knižnice. Preto sa po obvodoch vytvorili mezaníny, medziposchodia, ktoré zväčšili úžitkový priestor a dali budúcim knižniciam vhodnú výšku. Architekti zo Square One, ktorí dodávali nábytok a riešili architektúru boli pri navrhovaní mezanínov inšpirovaný Reném Magriettom a práve jeho Golconda so vznášajúcimi sa postavami dávala tomuto konceptu obraz o výsledku.

 

© Cosmin Dragomir/Arcaid

© Cosmin Dragomir/Arcaid

 

Vo výsledku sa architekti nesnažili dosiahnuť len koexistenciu, ale organické prelínanie nového so starým. Modernou inšpiráciou bol tradičný kolotoč a jeho oblé, mäkké hrany, ktoré sa odrážajú na tvarovaní mezanínov s bielymi kovovými balustrádami. Korintské stĺpy po reštaurácii so zdobením naopak objímajú historické dedičstvo. Hlavné schodiská od prvého poschodia sa vinú po bokoch a zanechávajú otvorený stred, ktorý korunuje moderná presklená strecha. Tá prináša do priestoru nielen svetlo, ale tiež element pohybu a zmeny, vďaka pohľadu na konštantne sa meniace nebo.

Ak budete mať cestu na Balkán a plánujete zastávku v Bukurešti, určite zavítajte do tohoto výnimočného kníhkupectva siete Carturesti a presvedčte sa o jeho vizuálnej famóznosti. Určite to bude nielen architektonický, ale aj chuťový zážitok. 

 

© Cosmin Dragomir/Arcaid

© Cosmin Dragomir/Arcaid

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.