menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

Centrum veľkolepých zážitkov vyrastá v strede Montany

Nové umelecké centrum v Montane, Tippet Rise, posúva vpred súčasné vzkriesenie záujmu krajinného umenia.

18. 8. 2016

Nové umelecké centrum v Montane, Tippet Rise, posúva vpred súčasné vzkriesenie záujmu krajinného umenia. Kým sochárstve parky tu už sú po nejakú dobu, Tippet Rise nie je len hodinu od New Yorku, alebo skrytý do menej frekventovanej časti Los Angeles. Namiesto toho je vzdialené dve hodiny od Bozemanu v Montane, ktorý sa nachádza na ovčej farme.

Peter a Cathy Halstead založili stredisko, ktoré otvorili v júni tohto roku. Nehádzali iba tak šípkou po mape alebo kontinente, ale zvolili miesto veľmi uvážlivo. Vedúci Alban Bassuet opísal ich myšlienkový proces nasledovne: "Zamilovali sa do tohoto miesta kvôli kaňonom na pozemku (7 z nich), sviežich prérií, veľkých pohorí v okolí nehnuteľnosti, nedotknutou a pôvodnou prírodou, a jeho živočíchov. Ich snom bolo vytvoriť pútnické miesto, pre ľudí na cestách, a poskytnúť im zážitok z umenia a prírody, a verím, že sa nám to podarilo dosiahnuť. "

 

 

Poslaním centra je sústredenie sa na zážitok, a je o jednotlivcoch a ich ceste naprieč krajinou. Centrum, ktoré obsahuje dve hudobné zóny, rad špecifických sôch vytvorených celou radou rôznych umelcov pre danú lokalitu a umiestnenie jednotlivých inštalácií bolo veľmi uvážené a tiež navrhovanie zážitku, kde sa návštevníci môžu túlať krajinou, spojiť sa s okolím, ako aj pozorovanie hudobných vystúpení s výhľadom na túto úžasnú scenériu.  Bassuet hovorí : "Naším cieľom v Tippet Rise je odstrániť tradičnú hranicu medzi umením, architektúrou a prírodou. Snažíme sa sprostredkovať zmysel pre objavovanie a osobné spojenie s umeleckými dielami, zariadením, hudbou a umelcami, a poukázať nato, ako sa príroda a ľudská tvorivosť navzájom vylepšujú a dopĺňajú. "

Zatiaľ čo všetky sochárske diela a architektúra sú vizuálne pôsobivé – ide o  miešanie dizajnu najvyššej úrovne s prírodnými materiálmi, niektoré konštrukcie z ktorých padá sánka sú obrovské liate betónové inštalácie Ensamble Studio, z ktorých tri sú už umiestnené.

 

Táto predstava "zážitku" z krajiny oslovila aj Ensamble Studio. Debora Masa, jeden z dvoch hlavných vedúcich v Ensamble spolu s Antónom García-Abrilom, opísal proces ich plánu inštalácií takto: "Neboli tam žiadne predsudky, a dostali sme veľkú voľnosť pri dizajnovaní s nimi [Tippet Rise zakladateteľmi Cathy a Petera Halstead], sme vyvinuli majstrovský plán a rozhodli sa, že namiesto sústredenia všetkých funkcií na jednom mieste, stálo zato strategicky rozšíriť miesta s umením po celom pozemku, a tým umožniť a zažiť jeho rôzne okamihy. "

Studio neopisujú svoju prácu ako land art, ale vidia ho ako kategoricky presahujúci druh sochárstva, architektúry, umenia, dokopy sa prekrývajúce, rovnako ako ich gigantické betónové škrupiny, ktoré sa prudko spájajú nad krajinou. "Majú silné architektonické vlastnosti: vytvárajú priestor, ktorý poskytuje prístrešie a tieň, menia tepelné a akustické vlastnosti okolia, a tým umožňujú  uskutočniť nové aktivity a programy. Taktiež môžu ostať prázdne bez toho, aby prázdne vyzerali, nevyžadujú si údržbu, vydržia extrémne počasie a vplyv rastlín a zvierat a zmenia sa časom prirodzene podľa cyklov prírody.“

 

 

 

 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.