menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

Čo prieniesol Orgatec 2018?

Tohtoročný Orgatec v porovnaní s tým predošlým nebol o len dizajne, ale o prenesení súčasnej kultúry a hodnôt do nábytku.

30. 10. 2018

Orgatec je najdôležitejšou výstavou pre každého (najmä) Európana, ktorý sa pohybuje vo svete dizajnu kancelárskych priestorov. Orgatec sa organizuje každý druhý rok a počas piatich dní majú možnosť návštevníci vidieť najnovšie riešenia, ktoré súvisia s kompletným vybavením kancelárie od nábytku, elektrifikácie, akustiky, či technológií.

Tento rok svoje produkty vystavovalo zhruba 1000 výrobcov. Tradične ide takmer iba o európske značky, no druhú väčšinu tvoria čínske a kórejske firmy. To priamo súvisí aj s tým, ako vyzerá trh nábytku. Bežne dostupný kancelársky nábytok, ktorý nájdeme v reťazcoch, či e-shopoch pochádza z Ázie a na druhej strane je kvalitný a omnoho drahší nábytok z Európy.

Čo teda priniesol, zdôraznil a čím prekvapil Orgatec 2018?

 

Akustické búdky a riešenia

To akým boli boomom pre dvoma rokmi výškovo nastaviteľné stoly, sú akustické búdky tento rok. Výškovo nastaviteľné stoly sa premietli do bežnej  a podvedomej požiadavky zákazníkov, kde mať pracovný stôl sa rovná výškovo nastaviteľný stôl.

Keď hovoríme o trendoch, nejde o sezónny hit ako to býva v móde. Trendy sú odrazom artikulovaných potrieb ľudí, ktorí pracujú v kanceláriách a tie dizajnéri a výrobcovia prenesú do ich návrhov a konečného produktu. Kancelársky dizajn preto nie je samoúčelný a ovplyvňuje ho najmä spôsob používania a faktory ako kultúra a spôsob života firmy a celej spoločnosti.

Akustické búdky sú práve vďaka open spaceom najdiskutovanejšou súčasťou priestoru, aj keď sú už na trhu nejakú dobu. Akustické búdky sú mobilné, personalizované a nenáročné na priestor, čo z nich robí atraktívne riešenie pre obmedzených metroch štvorcových. Dnes ich nájdeme v najrôznejších prevedeniach, spôsoboch skladania, či veľkosti priestoru, kde sa zmestí 1-8 osôb podľa toho či sa budú využívať na telefonovanie, samostatnú sústredenú prácu, či meetingy.  

 

Tvary

 V kancelárii nie je priestor na zbytočnosti, ale určite je v nej priestor pre umenie a dizajn. Tento krát sa omnoho viac sa experimentovalo s umeleckými, retro a minimalistickými tvarmi aplikovanými na rokovacích stoloch, stoličkách, akustických riešeniach a policových systémoch. Takým spôsobom dizajnéri preniesli umenie, prírodu, či atmosféru určitej doby do priestoru viac ako to bolo na predošlom Orgatecu. 

 

Jednoduché, no sofistikovanejšie riešenia

To čo vidíme ako lepší, ľahší, alebo výkonnejší nábytok je výsledkom výskumu a vývoja, ktorý majú na svedomí dizajnéri v spolupráci R&D oddeleniami u rôznych výrobcov.  Ide väčšinou o napohľad jednoduché, no prepracované a premyslené riešenia, ktoré si vyžadovali dlhodobý výskum a testovanie, alebo riešenia, ktoré sa prebrali z iných priemyselných odvetví a premenili sa na vynikajúce kusy nábytku s prekvapivými vlastnosťami.

 

 Ekológia

Jedným z najnavštevovanejších stánkov Orgatecu bol holandský výrobca, ktorý používa recyklované materiály a plasty pre výrobu ich produktov. Išlo o skutočný hit a bolo len málo tých, ktorí by prešli stánok bez zastavenia. Dnes každá firma hľadá riešenie ako minimalizovať dopad na životné prostredie a vytvoriť udržateľné pracovisko rôznymi spôsobmi a do určitého rozsahu. Recyklované materiály sú ale definitívne tým, čo najviac pútalo pozornosť a určite bude zaujímavé pozrieť sa na to, kam sa opäť posunie vývoj o ďalšie dva roky.

 

 IoT

Skratka IoT znamená Internet of things. Pred dvoma rokmi prvú takúto technológiu predstavilo Tecno a ponúka reguláciu svetla a teploty na pracovisku, či rezerváciu pracovných a rokovacích stolov vďaka senzoru, ktorý majú v sebe zabudované ich stoly Clavis a presklenné panely. Tento rok sa IoT prenieslo najmä do vybavení stoličiek a stoloch, kde ukazuje aktivitu a spôsob sedenia, alebo prácu používateľa. To dnes a ešte viac pomôže zamestnávateľom chápať zdravie a pracú zamestnancov bez toho, aby museli robiť špecifické výskumy a samozrejme prináša používateľovi úplne iných rozmer vo vzťahu k používaniu stoličky.

 

Vizuálne delenie 

V jednotlivých stánkoch sme videli rozmanité a zaujímavé  riešenia delenia priestoru, ktoré boli realizované cez závesy, sklenené tabule a textílie. Tie nie sú nákladné, ale vytvoria a ozvláštnia atmosféru. 

 

 Farby

Viac ako inokedy sme videli žiarivé farby – neónovú žltú a hlbokú zelenú, modrú a červenú a to všetko bolo len v monochromatickej škále, čo pôsobí absolútne trendovo a vytvára v priestore špeciálnu náladu. . Na druhe sme mali možnosť vidieť tlmené a zemité jesenné farby, ktoré dali priestoru pocit pokoja a skrytej elegancie.

 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.