menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Udržateľné značky nábytku, ktoré prezentujú dizajn a ekológiu
Príďte si vyskúšať kancelársku stoličku A+S so špeciálnou mechanikou
Všetky články

Dizajnéri, ktorí menia svet: Philippe Starck, 1. časť

Prvým v seriály o dizajnéroch a architektoch je Philipe Starck. Z vyše 10-tisíc jeho návrhov vyberáme tie, ktoré najviac ovplyvnili životy ľudí a oblasť dizajnu.

3. 7. 2017

 Phillipe Starck je prvý z dizajnérov, ktorých práce budeme predstavovať v našom foto seriály. Postupne prejdeme od hotelov, reštaurácií, politicko-kultúrnych objektov až k nábytku, ktoré Starck vytvoril.

Postupne prejdeme rôzne oblasti života dizajnérov. Zistíme čo ich ovplyvnilo a ovplyvňuje. Prvá časť je venovaná kontextu v ktorom Philippe Starck tvorí a tak môžeme pochopiť, čo stojí za jeho vizionárskym dizajnom.

 

 Phillipe Starck je mimo radov dizajnérov, ktorí tvoria bez ohľadu na to, aký má ich tvorba dopad na prostredie 

Dizajnéri vidia priestor a objekty v súvislosti s prostredím, kde majú určitý účel. Philipp Starck je dizajnér, ktorého kvalitu práce determinujú myšlienky, ktoré jej predchádzajú .

 Humanizmus, utilitarita, služba ľudstvu a planéte, udržateľnosť, idealizmus. Jeho predstavivosť sa odzrkadľuje v bohatej vnútornej meditácii nad vzťahom s okolím a nad tým, ako má budova, či projekt ovplyvniť život ľudí.   

 

"Rozvracajúci, etický, ekologický, politický, humorný ... takto vidím svoju povinnosť dizajnéra."

Starck vehementne verí, že poetické a politické, vzdorujúce a benevolentné, pragmatické a rozvracajúce povinnosti by mali by mali zdieľať všetci so všetkými. Zhŕňa to humorom, ktorý ho charakterizuje od samého začiatku: "Nie každý musí byť géniom, ale každý sa musí podieľať."

V očiach tohto dokonalého občana sveta, zdieľanie jeho etických a humanistických vízií o rovnejšej planéty je jeho povinnosťou, ak nie morálnym imperatívom, ktorý má za následok netradičné projekty, nesúce v hojnom počte prekvapenia.

 

Je ľahké uhádnuť, aký je priebeh jeho tvorby: objekt musí byť užitočný skôr, než bude krásny

Jeho prorocké vedomie o ekologických dôsledkoch, hlboké chápanie súčasných mutácií, nadšenie pre predstavu nového životného štýlu, odhodlanie zmeniť svet, oddanosť trvalo udržateľného rozvoja, o láska k myšlienkam, záujem pri obrane myšlienky užitočnosti -  a užitočnosti inteligencie, sa niesli od jedného ikonického dielu k ďalšiemu.

Od produktov každodenného použitia ako nábytok, či odšťavovač na citróny až k revolučným mega jachtám, k intenzívne rezonujúcim, sviežim a fantazmagorickým hotelom a zázračným technológiám veterných turbín a elektro autám, nikdy neprestane posúvať limity a kritériá súčasného dizajnu.

 Phillipe Starck je pravý vizionár, ktorý vkladá toto umenie inovácie do služby dizajnu a demokratickej ekológie, ktorá je riadená akciou a rešpektuje ľudské a prírodné dedičstvo.

 

Alhondiga, Bilbao, Španielsko

 

 

 Baron Vert, Japonsko

 

 

 Hotel Fasano, Rio, Brazília

 

 

 
 

  Hotel Hudson, New York

 
 
 
 

 Château des Carmes Haut-Brion domain, Francúzsko

 
 

 La Co(o)rniche , Francúzsko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

La Nuage, Francúzsko

 
 

Le-meurice, Fráncúzsko

 
 
 
 
 
 
 
 

Mama shelter, Paríž

 
 
 
 
 
 

  P.A.T.H., Slovinsko

 
 

 Hotel Paramounth, New York

 
 

Port Adria, Malorka

 

 

 Royal Monceau, Francúzsko

 

 

 

 

 

 

 Hotel Royalton, New York

 

 

 Saint Martin’s Lane, Londýn

 

 

 Hotel Sanderson, Londýn

 

 

 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.