menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

Kreslo, ktoré stiera hranicu medzi umením a nábytkom

Minimalistické otočné kreslo prvý krát vyšlo so zámerom byť umelecké dielo, no jeho vývoj ho predurčil stať sa súčasťou rady Offecct Lab.

26. 6. 2018

 

Nové kreslo Babled je jedinečná spolupráca medzi francúzskym dizajnérom Emmanuelom Babledom a škandinávskym OFFECCTom. Jednoduché, otočné kreslo prvý krát vyšlo so zámerom byť umelecké dielo, no jeho vývoj ho predurčil stať sa súčasťou rady Offecct Lab. Svetovú premiéru mal na nedávnom Salone del Mobile Milano si získavalo pozornosť od každého, kto sa v OFFECCTE zastavil.

Pôvodný umelecký objekt DEN od Emmanuela Bableda

Objemné kreslo, ktoré je sochárskym dielom  Emmanuela Bableda bolo pôvodne navrhnuté len čisto ako umelecký objekt z mramoru. Manažér dizajnu z OFFECCTu, Anders Englund, ho však videl na minuloročnom Salone de Mobile a jeho záujem ho priviedol až do bodu, keď navrhol, aby vyskúšali toto umelecké dielo premeniť na reálne použiteľné kreslo.

„Náš dizajn je o skúmaní, je tvorivý a hravý. Spôsob, akým pracujeme, má veľa podobností s  umeleckým procesom, takže je pre nás prirodzené, aby sme spojili umenie a nábytok a súčasne spochybnili hranice medzi nimi,“ hovorí Emmanuel Babled.

 

OFFECCT Lab - Dynamické fórum pre experimenty

Spolupráca medzi Emmanuelom Babledom a OFFECCTom sa uskutočnila v rámci OFFECCT Labu, dynamickom fóre, kde OFFECCT pozýva rôznych partnerov, aby skúmali a  testovali nové riešenia, materiály a nápady. Emmanuela Bableda k vytvoreniu Babledu najprv inšpirovalo, keď uvidel veľkého motýľa s otvorenými krídlami. Organický tvar umožňuje v reále kreslu vyzerať ako rozličný nábytok z rôznych uhlov, a dojem ľahkosti a masívnosti, ktorým pôsobí, stojí na odlišnom základe.

„Keď som začal navrhovať, myslel som si aj na slávny škandinávsky nábytok z 60. rokov, ktorý mal veľkú kostru operadla (škrupinu) so zaoblenými a jemnými tvarmi. Misiou teda bolo, aby sa kreslo pôsobilo príjemných dojmom a inšpiroval ľudí, aby si sadli a uvoľnili sa v pohodlnej, oddychovej pozícií,“ hovorí Emmanuel Babled.

 

 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.