Je minimalizmus dizajnový trend, alebo nové hnutie? Byť minimalista je ľahšie ako si myslíte a možno ním aj ste.
29. 1. 2019
Určite ste zachytili, že slovo minimalizmus sa dnes používa viac a viac. Nejde však smer v dizajne. Čo je teda minimalizmus? Je to jednoduché – ak chcete byť minimalista, musíte žiť s menej ako 100 vecami, nemôžete vlastniť auto, dom, alebo televíziu, nemôžete mať kariéru, musíte bývať na exotickom mieste, musíte mať blog...
Samozrejme, to je nie je realita. Ľudia sa však môžu domnievať, že toto je vizitka minimalizmu v praxi. Práve preto ho ignorujú, či nevnímajú ako prínos, ale ako obmedzenie.
Minimalizmus nie je o žiadnej z týchto vecí, ale vraj nám niektoré z týchto vecí môže pomôcť dosiahnuť. Ale to nie je zmysel.
Hľadanie slobody
Minimalizmus je nástroj, ktorý pomáha ľuďom pri hľadaní slobody. Sloboda od strachu, úzkosti, obáv, viny, či depresie. Tie sa často spájajú s kultúrou konzumu. Tá je v menšej, či väčšej miere rozšírená po celom svete. Minimalizmus hovorí, že vyhnúť sa jej znamená zamerať sa hodnotu, ktorá vychádza zvnútra skôr ako tú, ktorú nám poskytuje produkcia.
To neznamená, že by sme mali prestať vlastniť, či kupovať. Problém na ktorý sa minimalizmus koncentruje je význam, ktorý pripisujeme veciam. Hovorí o tom, že máme tendenciu dávať veciam príliš veľký zmysel. Často na úkor nášho zdravia, vzťahov, osobného rastu a našej túžby robiť niečo pre okolie.
Chcete vlastniť auto, mať dom, rodinu, kariéru? To nie je prekážka – minimalizmus radí, aby ľudia robili tieto rozhodnutia vedome a zámerne.
Existuje veľa známych a úspešných minimalistov a ich životy a preferencie sa líšia. Aká je teda hlavná formula? Minimalizmus sa dá zhrnúť ako nástroj, ktorý nás má zbaviť životného prebytku. To v prospech zamerania sa na to, čo je dôležité a tak sa dá ľahšie nájsť šťastie, naplnenie a sloboda.
Výhody minimalizmu a v čom pomáha:
-odstránenie nespokojnosti
- viac času
-žiť v prítomnosti
-nasledovať, čo nás napĺňa
-pomáha objaviť poslanie
- vyskúšať slobodu
-vytvoriť viac, spotrebovať menej
-zamerať sa na zdravie
-vnútorne rásť
-prispievať mimo osobného blaha
-zbaviť sa nadbytočných vecí
-objaviť zmysel v našom živote
Ak chceme nájsť slobodu a šťastie, minimalizmus je výborný nástroj, ktorý pomáha na tejto ceste. Minimalisti totiž hľadajú šťastie nie prostredníctvom vecí, ale prostredníctvom samotného života. Určite stojí za to, preskúmať minimalizmus. Ten pomáha určiť, čo je potrebné a zbytočné v našom živote. Možno to nemusí byť konečné riešenie, ale môže pomôcť v mnohých smeroch.