menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

Moderná architektúra Londýna - najkrajšie budovy Európy č.2.

Ďalšia časť nášho seriálu o londýnskych architektonických pokladoch prichádza! Pozrite sa ďalšie dychberúce miesto, ktoré sa oplatí navštíviť!

29. 8. 2016

Na Londýne je fakt pekné, že mesto je veľmi historické a výškové budovy nie sú jediným ťahákom pre turistov. Väčšina ľudí pozná stále skôr londýnsky Tower Bridge, alebo Big Ben, nie moderné budovy.

Naopak, jedna z kompletne najmodernejších  častí mesta sa nachádza v časti Isle of Dogs a volá sa Canary Wharf. Ak máte radi modernú architektúru, určite si nenechajte ujsť tento zážitok.

Canary Wharf je architektonicky vlastne londýnsky Manhattan, ktorý nevyzeral ako ho poznáme dnes. Má za sebou dlhú históriu a  nebola to takpovediac „zelená lúka“, kde nič nebolo a začalo sa vo veľkom stavať. Dnes je to druhé finančné centrum Londýna okrem toho, ktoré sa nachádza v samotnom City of London.

Canary Wharf sa nachádza sa v časti londýnskych dokov, kde predtým boli sklady s tovarom. Tie sa stabilne rozvíjali až do 2. svetovej vojny, keď došlo k obrovským škodám a načas boli nefunkčné.

Vzkriesenie prišlo v 50-tych rokoch, ale keď prišiel nový spôsob prepravy na ktorý neboli doky uspôsobené, tak ich využívanie na tieto účely postupne upadalo až boli medzi rokmi 1960 až 1980 zavreté.

Vláda Margaret Thatcher sa nakoniec rozhodla revitalizovať 21 kilometrov štvorcových oblasti a dala si za úlohu vytvoriť aj vhodnú infraštruktúru. Celý projekt bol však ohrozený zrútením trhu s nehnuteľnosťami v 90.rokoch a až jeho oživovanie, zvyšujúci sa dopyt po veľkých A-čkových kancelárskych priestoroch a najmä predĺženie linky metra, boli podstatné body pri záchrane celého projektu. 

Dnes tu v najvyšších budovách Európy, pracuje vyše 105-tisíc ľudí  a sídli tu obrovské množstvo vedúcich svetových spoločností, bánk a inštitúcií. 

Pozriete si niekoľko záberov z oblasti Londýna, ktoré ako to už býva zvykom, prešli turbulenciami a bohatými zmenami a ich výpoveďou je atmosféra tohto jedinečného miesta. 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Canary Wharf

 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.