menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

Seriál: 5 faktov, ktoré zmení váš pohľad na office (4.časť)

Predposledná časť nášho seriálu, ktorá sleduje výsledky výskumu, sa venuje pracovným stolom. Ziste nakoľko ich potrebujeme a či ostanú naďalej pevnou súčasťou pracoviska.

21. 9. 2018

Aby sme pochopili ako pracujeme, Senator vyspovedal 2 000 zamestnancov v Británii, berúc do úvahy ich pohlavie, vek, sektor, veľkosť zamestnávateľa a pozíciu. Odpovede priniesli veľa nových zistení a niektoré z populárnych trendov a preferovaných konceptov napadli výsledky prieskumu.

Počas prieskumu bola konštantná jedna vec a to láska k stolu. Trendy v spôsobe práce prišli a vymenili sa za nové, ale pracovná stolička a stôl zostáva ústredným bodom v biznise a v tom ako pracovať pohodlne a efektívne vo Veľkej Británii. Výskum takisto zistil, že "zdieľanie" sa stalo módnym slovom vedeným vplyvom sociálnych médií. Súkromie zostáva naďalej centrom pozornosti všetkých zainteresovaných strán a tiež problémom, ktorý sa ešte zhoršil, pretože štvorcové metre na jedného zamestnanca sa zmenšili a sú rozdelené.

Je jasné, že za posledné desaťročie sa kancelárske trendy posunuli ďalej od štandardných stolov. Konsenzus naznačuje, že oddelené pracovné kóje sú minulosťou a hot-desky, mobilné pracovné stoly a stoly pri ktorých sa stojí dnes firmy vo všeobecnosti prijímajú

Napriek tomu, že oddelené pracovné kóje rýchlo smerujú k zániku, výskum zistil, že stôl zostáva jedným z najdôležitejších aspektov kancelárie v Británii bez ohľadu na to, na akej pozícii sa osoba nachádza a aký je jej vek. Niektorých neprekvapí výsledok výskumu, že odmalička sme zvyknutí pracovať za stolom od nášho detstva a stala sa zvykom. Prečo dnes tento koncept taký odsudzovaný aj napriek jeho extrémnej funkčnosti?

 

 

Umelecké funkčné loungové zóny sa rýchlo stávajú bežnou súčasťou pracoviska, aby zamestnávatelia ponúkli ďalšie priestory ako alternatívy k práci pri stole. Výskum však naznačuje, že dopyt po týchto alternatívnych pracovných miestach nemusí byť u väčšiny zamestnancov v Británii taký veľký, pokiaľ ide prácu na úlohách, ktoré si žiadajú intenzívne sústredenie. Počas prestávky sme zvyknutí zaujať uvoľnený postoj v ktorom sme aj počas diskusii a spolupráce, no len malé percento naznačuje, že by sa táto preferencia úspešne preniesla aj do štandardných pracovných procesov. Takže zatiaľ čo funkčné loungové zóny určite majú obrovskú hodnotu, po praktickej a funkčnej stránke slúžia veľmi odlišnému účelu.

Čo sa zhoduje so súčasnými trendmi kancelárskeho dizajnu je že aj keď väčšina (81 percent) zamestnancov radšej sedí pri stole pri vykonávaní intenzívnych úloh, ako je písanie,  výskum zistil, že 41 percent z nich by uprednostnilo možnosť zmeniť výšku pracovného stola. To by spôsobilo revolúciu v spôsobe, akým mnohé firmy navrhujú ich budúce pracoviská a mohlo by to byť ideálna zmena v postoji pre podniky, ktoré chcú bojovať proti sedavému životnému štýlu.

Ak to zhrnieme, zamestnávatelia teda musia zohľadniť vysoký podiel zamestnancov, ktorí dávajú prednosť písaniu e-mailu v tradičnom prostredí a 75% zamestnancov preferuje poslať e-maily od svojho pracovného stola. Keďže mobilné a neštandardné pracovisko má stále väčšiu podporou, zamestnávatelia musia byť obozretní pritom aký dôraz kladú na zamestnancov kvôli práci za stolom. Rovnako je potrebné poskytnúť dostatočný  priestor aj tým, ktorí majú dostať hot-desk.

 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.