menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

Showroom Wilkhahnu v ich nemeckej centrále

Vyše sto rokov vývoja, inovácií a vízií, ktoré sa premenili na skutočnosť, pod jednou strechou. Nazrite s nami do showroomu v ich nemeckej centrále!

8. 3. 2017

Wilkhahn sa dá pokojne hodnotiť ako Ferrari medzi stoličkami. Vďaka priekopníctvu, inovátorstvu, vizionárstvu sa dostal na špičku v oblasti vývoja a výroby kancelárskych stoličiek a stolov. Ich produkty vydržia celé desaťročia v spoľahlivom používaní v spojení s nadčasovým dizajnom, čo naznačujú ich ciele podnikania – nepodporovať spoločnosť vyhadzovania, sledovať udržateľnosť a sociálnu spravodlivosť.

Poďte sa s nami pozrieť na showroom Wilkahnu v ich hlavnej nemeckej centrále, ktorý je férovým a zodpovedným gentlemanom medzi profesionálmi!

 

Kto je Wilkhahn?

Friedrich Hahne a Christian Wilkening  založili v roku 1907 manufaktúru na výrobu stoličiek. Keďže okolie poskytovalo vhodné prírodné zdroje, rovnako ako vyše 100 firiem z tejto oblasti vyrábali drevené stoličky a nejak zvlášť sa nelíšili.

 The secret of the advance from a craft business to a company with international operations was simple: success through design.

Ich sklon k exprerimentovaniu sa začal prejavovať na začiatku 50-tych rokov a spojením s dizajnérmi Bauhausu Wilkhahn vyrobil vôbec prvú stoličku zo skleneného vlákna.

V 60-tych rokoch sa rozmáhajúci trend konzumu zasiahol aj oblasť dizajnu, čo bolo zamerané proti sociálnej zodpovednosti dizajnéra a morálke.  Preto Wilkhahn prijal manifest pochádzajúci z  Ulmer Hochschule für Gestaltung (Akadémie dizajnu v Ulme ) v znení: „Našim cieľom je vyvíjať udržateľné produkty, zvýšiť ich použiteľnosť a znížiť odpad.“

70-roky charakterizoval profesionalizmus, navrhnutie kancelárskej stoličky 232 od Wilhelm Ritz, ktorá spustila „búrku“ a dostávala sa najmä na administratívne miesta a pokladne a tiež do finančných a poisťovacích inštitúcií, ktoré budovali moderný korporátny imidž. Wilkhahn v tej dobe predstavil podiel zamestancov na zisku v zhode s vedúcim princípom sociálnej spravodlivosti.

V roku 1993 bola ich stolička Picto vôbec ako prvá kancelárska stolička ocenená ekologickou známkou Dutch Milieukeur Foundation. Ako prvý Wilkhahn už v tom čase navrhol mobilný a skladací stôl Confair, ktorý reagoval na rozvoj internetu, start-upov, samostatne riadených organizácií, vzdelávacej spoločnosti, konferenčných techník.

Wilkhahn získal mnohé ocenenia v oblasti dizajnu ako napr. Federálnu cenu za vedenie v dizajne. Na EXPO 2000 predstavil svoje plány a záväzky pre ďalšie miléniu a následne sa ako prvá stredná firma  v nemecku predstavila správu o udržateľnosti a získala certifikát (EMAS 2).

V roku 2009 bola po 5-ročnom vývoji v spojení s Nemeckou univerzitou športu v Kolíne predstavená stolička ON®, ktorá napodobňuje pohybom jej kĺbov prirodzené pohyby panvy, stimuluje mikro pohyby chrbtice, no nevytvára nestabilitu pri sedení a tým zaisťuje stály pohyb tela, ktorý je kľúčový pri udržaní zdravia, zvýšení koncentrácie a efektivity. Práve ON® je vďaka technológii Trimension® hodnotená ako najlepšia stolička na svete.

 

Vo vývoji ďalej Wilkhahn neprestáva, v roku 2015 priniesol stoličku IN založenú na technológii Trimension®. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.