menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Nábytkové novinky leta od Enei
Expresná doprava: Nábytok u vás už za týždeň
Pracujme bezpečne: Ako správne vydezinfikovať nábytok
Všetky články

Spokojnosť na pracovisku sa dá dosiahnuť ľahsie ako si myslíte

Vieme, že priestor okolo nás ovplyvňuje výkonnosť. Certifikát Well zastrešuje kvalitu vzduchu, vody, či jedla a dáva ľuďom lepšie pracovné prostredie, ale za akú cenu?

2. 7. 2018

Zamestnanci sú najdôležitejšou investíciou každej spoločnosti. Starostlivosť o nich, ich zdravie a pohodu, je nepriama starostlivosť o spoločnosť. Zameranie sa na ľudí zahŕňa riešenie takých základných otázok, ako je kvalita vzduchu, osvetlenia, vody, jedla, nábytok a stav tela a mysle zamestnancov.

Dodržiavanie všetkých týchto údajov na základe konkrétnych indexov a externého hodnotenia má aj svoj názov. Je to certifikácia Well  a Španielsko je svetovým lídrom v ich zavádzaní. Jeho funkciou je meranie, určovanie a monitorovanie charakteristík prostredia budovy, ktoré ovplyvňujú zdravie a blahobyt ľudí, ktorí v ňom pracujú.

 

IE Business School v Madride nedávno zorganizovala niekoľko workshopov s názvom "Spokojnosť v práci: Náklad, alebo investícia?", ktoré spojili rôznych špecialistov, aby diskutovali o aplikácii a výhodách za okrúhlym stolom.

Isabel Martínez, doktorka klinickej psychológie začala diskusiu a zaujala publikum svojim príspevkom o mentálnom zdraví. „Osobná spokojnosť, klíma, pracovné prostredie, motivácia, stres a medziľudské vzťahy ovplyvňujú skutočný záväzok, ktorý má každý zamestnanec voči svojej firme/organizácii. Návrh priestoru priamo ovplyvňuje osobné zhodnotenie životného prostredia. Z tohto dôvodu je spokojnosť veľmi podmienená fyzickým priestorom, ale aj emocionálnym priestorom, ku ktorým prispievame napríklad zmierovacie politiky a flexibilita pracovných miest.“

 

CBRE Project Madrid, WELL Certification. @wellcertified.com

Keď hovoríme o navrhovaní prostredia kvôli poskytnutiu spokojnosti, Beatriz García, architektka a dizajnérka CBRE, zdôraznila dôležitosť biofilného dizajnu a potrebe ľudí byť v kontakte s prírodou. „Koncepcie, ako je vegetácia, prirodzené svetlo, voda, farby a tvary, môžu pomôcť motivovať pracovnú silu.“  Špecifickým prípadom je spoločnosť CS Johnson, ktorá po znížení počtu zamestnancov dokázala znovu získať motiváciu a zlepšiť pracovné prostredie vďaka zmene v dobre navrhnutých priestoroch, "povedal.

Vo vzťahu k zohľadneniu výsledkov hovorí Julia Ayuso, architektka CBRE, že je veľmi dôležité, aby bolo možné merať účinnosť týchto a priori meniacich sa premenných. „Čo nemožno merať nemožno zlepšiť. Musíme prísne objektivizovať a kvantifikovať vlastnosti, ktoré zlepšujú produktivitu a spokojnosť v pracovných priestoroch. A to je spôsob, ako ešte viac rozšíriť tieto certifikáty a presvedčiť viac firiem, aby sa rozhodli získať ich,“ povedala.

 

Symantec Project, WELL Certification. @wellcertified.com

Skutočným prípadom spoločnosti, ktorá je zaviazaná svojim zamestnancom, je Mahou. Manuel Palencia, manžér programov pre skopojnosť, opisuje, ako je oddanosť zdraviu a blahu pracovníkov nevyhnutná pre vytvorenie efektívnej, produktívnej a vysoko výkonnej firemnej sily. V tomto prípade už niekoľko rokov pripravujú program s názvom "Staraj sa o mňa" kde priestor hrá zásadnú úlohu. „Chceme, aby zamestnanci pracovali pre nás nielen kvôli platu, ale z mnohých iných dôvodov. A keď ponúknete ľuďom zdravie a pohodu, návratnosť je šesťnásobná.“

 

@wellcertified.com

Paulino Pastor pracuje pre spoločnosť Airelimpio, ktorá sa špecializuje na klimatizáciu a má v tejto oblasti rozsiahle skúsenosti a znalosti. Podľa tohto odborníka vo Francúzsku zlá kvalita vzduchu stojí firmy celkovo 19,5 miliónov eur. „Dobrý tepelný komfort v kancelárii je nevyhnutný pre plnenie každodenných úloh a nepredstavuje veľkú investíciu na jedného zamestnanca. Predpokladaná  investícia na jedného zamestnanca je zhruba 300 EUR ročne,“ poznamenal.

 Patricia Fuentes, vedúca certifikácie Well v CBRE, vysvetľuje, ako sa stále viac a viac firiem zaujíma o túto certifikáciu.  Okrem toho, že sa profituje z dizajnu prispôsobeného ľuďom a ich každodenným úlohám, zvyšuje sa produktivita spoločnosti. „Možno to tak vyzerá, ale spokojnosť nie drahá. Čo je pre spoločnosti skutočne drahé, je malátnosť a všetko, čo ju vytvára pokiaľ ide o psychologické a zdravotné problémy zamestnancov.“

 

Preto je táto fyzická a emocionálna spokojnosť členov tímu tak podstatná; rozhoduje v nej motivácia, kreativita a produktivita a tá je neodmysliteľná, aby spoločnosť prinášala inovatívne riešenia, mohla sa zlepšovať a vyvíjať.

V tomto zmysle je certifikácia Well nielen užitočným nástrojom na meranie a analýzu parametrov tých, ktorí závisia od spokojnosti, ale slúži aj ako plán na dosiahnutie toho, aby zamestnanci boli šťastní pri práci, cítili sa naplnení a vnímali, že sa im dostáva vyššia hodnota.

Odborníci sa teda zhodujú na jednom: čím väčší pocit pohody, tým lepšia je nálada a výkon v každom aspekte. Tým sa znižujú investície do  liečebných nákladov, práceneschopnosť a problémy vyplývajúce zo zlej atmosféry.

    

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?