menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Udržateľné značky nábytku, ktoré prezentujú dizajn a ekológiu
Všetky články

Tecno a Norman Foster postavili kaplnku v Benátkach

Tecno je jedna z najúspešnejších nábytkárskych talianskych firiem a je známa ako dizajnová továreň, čo potvrdzuje aj jej nová kolaborácia s Normanom Fosterom.

9. 7. 2018

Techno sa stalo staviteľom kaplniek, ktoré navrhol Norman Foster v rámci projektu Vatikánske kaplnky. 

 

Koncept

Dizajnový koncept kaplnky bol od začiatky definovaný troma symbolickými krížmi a dreveným mostom. Postupne sa kríže stali integrálnou štruktúrou, ktoré tvoria káble a skruty, kým sa vonkajšia štruktúra je premenená na mrežovanie zo smrekovca, ktoré podopiera štruktúru. 

 

Vatikánske kaplnky

Prvý raz v histórii sa Vatikán zúčastní Benátskeho bienále architektúry v jeho pavilóne, Vatikánske kaplnky. Kurátorom projektu je Francesco Dal Co, ktorý dohliadal na stavbu 10-tich dočasných kaplniek, ktoré navrhlo 10 architektov z celého sveta. 

 

Tecno and Foster

Kaplnka je špeciálny projekt, ktorý upevnňuje vzťah medzi Normanom Fosterom a Tecno, ktorý je už vyše 30-ročnou kolaboráciou. Tá viedla k vývoju ikonických produktov ako stôl Nomos a návrhu interiérovej architektúry British Museum v Londýne, múzea Carré d’Art  v Nîmes, kancelárií Porcelanosy a Národnej banky Kuvaitu.

 

Tecno

Tecno je „dizajnovou továrňou“, ktorá vie ako previesť náročné myslenie architektov do vecí, alebo prostredia. A pri tejto príležitosti jeho know-how využilo v architektonickom prostredí.

 

Miesto

Pavilón s 10-tim kaplnkami sa nachádza v nie príliš často navštevovanej oblasti ostrova San Giorgio Maggiore v Benátkach. Ten sa volal Insula Memmia v slávnych časoch Ríma, potom bol premenovaný na Isola dei Ciperssi (Cyperský ostrov) a keď bol v 9-tom storočí postavený prvý kostol, ostrov premenovali premenovaný na San Giorgio Maggiore. Od roku 1560 sa radikálne zmenil vďaka Palladiovi a tým, ktorí pokračovali v jeho práci a tak ostrov prešiel mnohými radikálnymi zmenami. Potom ako bol zverený Nadácii Gioria Ciniho v roku 1951, prešiel sériou extenzívneho reštaurovania. Zvyšky, ktoré sa nahromadili počas demolácií boli umiestnené v lagúne, čím sa veľkosť ostrova zvýšila.

 

 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.