menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Udržateľné značky nábytku, ktoré prezentujú dizajn a ekológiu
Príďte si vyskúšať kancelársku stoličku A+S so špeciálnou mechanikou
Kolekcia Muvit : Mobilný nábytok, ktorý transformuje kancelársku kultúru
Všetky články

Výhody a nevýhody výškovo nastaviteľných stolov

Veľký boom výškovo nastaviteľných stolov je už aj na Slovensku. Ako však získať maximálny potenciál a vyťažiť z nastaviteľného stola čo najviac?

1. 12. 2017

Výškovo nastaviteľné stoly Mobility od Actiu

 

Podpora fyzickej aktivity na pracovisku sa dnes neobmedzuje len na stoličky, ktoré stimulujú pohyb a aktivitu za stolom. Moderné výškovo nastaviteľné stoly tak dávajú príležitosť pracovať, kým stojíme.

To si ale vyžaduje, aby sme úmyselne zmenili pozíciu a práve preto túto funkciu v praxi mnohí nepoužívajú.  

Ako teda vyriešime tento problém a zároveň získame maximum z tohto nového trendu?

Poďme sa teda pozrieť na niekoľko komplexných riešení, ktoré v sebe zahŕňajú efektívne používanie výškovo nastaviteľných stolov.

 

Výškovo nastaviteľný stôl Mobility od Actiu

 

Riešenie číslo jedna: Koncepcia aktívnej kancelárie ako štartovací bod

Flexibilita a dynamika sú zahrnuté v moderných kanceláriách v koncepte „aktívnych kancelárií“.  Aj keď ide dnes o veľmi aktuálnu tému, koncept bol pôvodne predstavený už v 90-tych rokoch v Holandsku.

Dnes už nie sú aktivity sústredené okolo statických priestorov s ktorými sú zamestnanci viazaní, naopak, priestory sú prispôsobené pre rôzne úlohy  a činnosti.

 Rovnako takéto zmeny podporujú osobnú interakciu medzi ľuďmi, čo nie je prínosom pre zdravie, ale vytvára súdržnosť a príležitosť neformálne zdieľať know-how. Nemôžeme tiež zabúdať, že čím častejšie sa strieda typ prostredia, tým viac je myseľ stimulovaná.

 

Vysoký rokovací stôl Twist Totem a kolekcia sedačiek a taburetiek Bend od Actiu

 

Riešenie číslo dva:  Integrácia väčšej fyzickej aktivity pri práci v kancelárii už v spaceplane

Všeobecná reorganizácia kancelárie je základné a omnoho efektívnejšie riešenie. Aby sme vedeli efektívne využívať nové trendy, musia byť používané ako súčasť celkovej stratégie pri plánovaní priestoru (spaceplan).

 Používať výškovo nastaviteľný stôl ako samostatné riešenie si vyžaduje pozornosť a čas. Preto sa vždy poraďte so skúsenými architektmi, ktorí vám navrhnú celú kanceláriu tak, aby v nej bol začlenený pohyb.  

 

Riešenie číslo tri: Dajte ľuďom šancu sa hýbať, kde to je možné

Aby sme začali celkom od základu, musíme pochopiť, že všetko začína zmenou organizácie v procesoch tak, aby to zabezpečilo zmenu medzi sedavými aktivitami a aktivitami v stoji.

Či už ide o umiestnenie odpadkového koša v rohu miestnosti, alebo telefónu na pulte, najdôležitejšou úlohou je stimulovať ľudí, aby sa hýbali.

 Ale to neplatí len pre ľudí pracujúcich pri stole. Stretnutia a konferencie sa často pretiahnu a sedenie nestimuluje žiadny pohyb.

Vhodné je preto začleniť do priestoru miesta, kde sa iba stojí, alebo sú zvolené odlišné typy sedenia, kde si ľudia môžu voľne vybrať, ako a kde chcú sedieť.

 Ak teda počas stretnutí, prechádzame zo sedenia na státie, zabijeme dve muchy jednou ranou.  Zmena držania tela je dobrá nielen pre telo, ale zvyšuje sa produktivita počas meetingu.

 

Vysoký rokovací stôl Prisma od Actiu

 

Riešenie číslo štyri:  Dočasné státie namiesto stáleho sedenia

Dlhé státie je rovnako, ak nie viac únavné ako dlhé sedenie. Flexibilné pomôcky, kde nesedíte, ale opierate sa pri prednášaní za pultom, alebo za vysokým pultom kombinujú intuitívny pohyb a oddych tela.  

Výskumy dočasného sedenia Stitz ukázali, že dočasné použitie tejto pomôcky, neutralizuje problémy s rovnováhou a zlepšuje svalovú koordináciu. Čím častejšie bol Stitz použitý popri užívaní kancelárskej stolička, tým lepší bol vývoj čísel testovaných osôb.

 Aby ste našli balans medzi sedením a státím a zachovali si komfort a efektivitu, opýtajte sa vášho dodávateľa nábytku na takýto nábytok a jeho výhody a princípy fungovania. 

 

 Mobilný rokovací stôl Confair od Wilkhahnu

 

Riešenie číslo päť: Nechajte ľudí, aby si sami dizajnovali používané priestory

Skladacie a prenosné stoly, flipcharty a stohovateľné stoličky sú ideálne nástroje, ktoré si skladajú sami ľudia. Podľa výskumu je výsledkom tejto zahrievacej fázy to, že sú ľudia schopní vyriešia problémy v kratšom čase. Je dokázané, že semináre, školenia, či práca na projektoch sa posúva rýchlejšie vpred, ak sú ľudia zapojení do „dizajnovania“ ich prostredia.

 Okrem toho sa zvyšuje použiteľnosť miestnosti, jej intenzita využívania a tiež nie je potrebná žiadna pracovná sila na zmenu prostredia. Zamestnanci pri týchto druhoch nábytku majú možnosť opäť vykonávať aktivitu priamo na pracovisku. 

 

Ako teda využívať výškovo nastaviteľné stoly najlepšie?

-          Začnite koncepciou aktívnej kancelárie

-          Nechajte si navrhnúť spaceplan podľa tejto koncepcie

-          Výškovo nastaviteľný stôl využívajte ako súčasť koncepcie, nielen ako samostatný prvok

-          Ako súčasť pracoviska využívajte aj výškovo nastaviteľné stoličky

-          Pre rýchle meetingy pri výškovo nastaviteľných stoloch používajte špeciálny nábytok, ktorý podporuje dočasné sedenie

-          Umožnite ľuďom, aby mohli vynakladať aktivitu pri príprave miestností

-          Navrhnite meeting roomy tak, aby v nich zamestnanci mohli voľne chodiť a vybrať si rôzne typy sedenia

 

Návrhy riešení aktívnej kancelárie

 

 

 

 

 

 

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.