menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
10 najnovších poznatkov neuroarchitektúry
Ako navrhnúť modernú kanceláriu s ohľadom na dnešné myslenie
Súťaž: Made by Spaceplan, Designed by you
Všetky články

Vývoj kancelárií za posledných 70 rokov

Niekedy si vravíme, že by sme chceli zopakovať 60-roky, ale chceli by sme pracovať aj v kanceláriách z minulosti? Zistite, či vás priťahuje aj táto predstava.

19. 9. 2017

Návrh kancelárie, spaceplan, povaha, kultúra, technológia a personál sa v priebehu rokov vyvíjali. Pozrieme sa na stručné zhrnutie vývoja pracovísk tak, aby sme dostali tej doby.

 

1950

Veľké ťažké kartotéky naplnené papiermi moli masívne, veľké kusy nábytku, ktoré zaberali priestor v malých pracovných priestoroch.

Bolo bežné nájsť dvoch ľudí, ktorý zdieľali jeden stôl z hrubých plátov, bežný koberec, zvláštny obrazu na stene a všetko v dominujúcich krémových farbách.

 

1960

Nárast nábytku G-Plan v domácnosti a kancelárii dal priniesol farby do pracovných plôch, ktoré boli hravé a súčasné.  Z kancelárii odišli koberce a nahradili ich drevené podlahy a o niečo pohodlnejšie pracovné stoličky.

Pracovné stoly boli navrhnuté tak, aby umožňovali jednoduchšie čistenie pracovných priestorov a ich okolia. Veľké archívne skrine boli stále populárne, ale šuflíky v rámci stolov znamenali, že pracovníci mali väčšiu slobodu a dôveru.

 

1970

Významný vývoj v 70. rokoch zahŕňali farebné steny a osobné pracovné stanice. Pracovníci mali viac miesta pre seba (a písací stroj na stole). Vrátili sa aj koberce a dizajn stolov uľahčil čistenie.

Kvety a  telefóny sú ďalšími dvoma novými prírastkami kancelárií v tejto dobe. Kancelárie boli stále plné kancelárskych a skladových skríň.

 

1980

Zavedenie osobných počítačov na každom stole, zlepšenie ergonómie stoličiek zhrňujú túto éru. Osobný priestor bol dôležitý a pracovníci si nezabúdali pripnúť fotografie z dovolenky, ktoré si pripínali na paravány pripomínajúce ohrádky pre psa. Oranžová, pastelové tóny a geometrické  vzory boli počas tohto obdobia veľmi trendy!

 

1990

Počítače boli stále veľké a ťažké a na stole zaberali veľké množstvo miesta. V rámci nábytku nažíval veľký boom takmer najteplejší zo všetkých tónov dreva – čerešňa a taktiež buk, či javor. Nábytok pre exekutívu bol masívny a prevažovala dyha a chróm.

 

 

2000

Počítače sa stávajú tenšie a ľahšie zaberajú menej miesta na stole. Mobilné telefóny boli menšie a e-maily boli hlavnou formou komunikácie, čo znamenalo po prvý krát menej papierovania.

Stoličky boli skutočnými predchodcami dnešných „super ergonomických“ stoličiek. Vychádzali taktiež stoličky, ktoré sa stali klasikou a boli vyvíjané roky a nájdeme ich v kanceláriách aj dnes.   

Kancelárie sa stali omnoho modernejšími a rýchlo zmenili svoj vzhľad v priebehu týchto rokov. Čerešňa bola na šťastie na ústupe a obľúbený bol dub, buk, či javor.

 

2010

 Kreatívne, neformálne, zábavné, pútavé, farebné, interaktívne, inšpirujúce, pohodlné. Zamestnanci dostali priestor pracovať, ale aj chillovať. Laptopy vytvárajú možnosti pre prácu v ktorejkoľvek časti officu, ktorý má rôzne zóny. Wifi, zásuvky v sedačke, bezdrôtové nabíjanie v stole dávajú veľkú slobodu bez fixovania sa na miesto.

Mať svoj stôl a pracovný priestor už nie je vždy preferovanou alternatívou. Ak pracujete v coworkingu, potom je pravdepodobné, že budete pracovať vedľa niekoho z úplne inej spoločnosti s klientmi v úplne inej časovej zóne.

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.