menu
NAJNOVŠIE ČLÁNKY
Spustili sme najväčší výpredaj tohto roka
Vitaj Comforty!
Enea získala prestížne ocenenie za dizajn
Všetky články

Vývoj kancelárií za posledných 70 rokov

Niekedy si vravíme, že by sme chceli zopakovať 60-roky, ale chceli by sme pracovať aj v kanceláriách z minulosti? Zistite, či vás priťahuje aj táto predstava.

19. 9. 2017

Návrh kancelárie, spaceplan, povaha, kultúra, technológia a personál sa v priebehu rokov vyvíjali. Pozrieme sa na stručné zhrnutie vývoja pracovísk tak, aby sme dostali tej doby.

 

1950

Veľké ťažké kartotéky naplnené papiermi moli masívne, veľké kusy nábytku, ktoré zaberali priestor v malých pracovných priestoroch.

Bolo bežné nájsť dvoch ľudí, ktorý zdieľali jeden stôl z hrubých plátov, bežný koberec, zvláštny obrazu na stene a všetko v dominujúcich krémových farbách.

 

1960

Nárast nábytku G-Plan v domácnosti a kancelárii dal priniesol farby do pracovných plôch, ktoré boli hravé a súčasné.  Z kancelárii odišli koberce a nahradili ich drevené podlahy a o niečo pohodlnejšie pracovné stoličky.

Pracovné stoly boli navrhnuté tak, aby umožňovali jednoduchšie čistenie pracovných priestorov a ich okolia. Veľké archívne skrine boli stále populárne, ale šuflíky v rámci stolov znamenali, že pracovníci mali väčšiu slobodu a dôveru.

 

1970

Významný vývoj v 70. rokoch zahŕňali farebné steny a osobné pracovné stanice. Pracovníci mali viac miesta pre seba (a písací stroj na stole). Vrátili sa aj koberce a dizajn stolov uľahčil čistenie.

Kvety a  telefóny sú ďalšími dvoma novými prírastkami kancelárií v tejto dobe. Kancelárie boli stále plné kancelárskych a skladových skríň.

 

1980

Zavedenie osobných počítačov na každom stole, zlepšenie ergonómie stoličiek zhrňujú túto éru. Osobný priestor bol dôležitý a pracovníci si nezabúdali pripnúť fotografie z dovolenky, ktoré si pripínali na paravány pripomínajúce ohrádky pre psa. Oranžová, pastelové tóny a geometrické  vzory boli počas tohto obdobia veľmi trendy!

 

1990

Počítače boli stále veľké a ťažké a na stole zaberali veľké množstvo miesta. V rámci nábytku nažíval veľký boom takmer najteplejší zo všetkých tónov dreva – čerešňa a taktiež buk, či javor. Nábytok pre exekutívu bol masívny a prevažovala dyha a chróm.

 

 

2000

Počítače sa stávajú tenšie a ľahšie zaberajú menej miesta na stole. Mobilné telefóny boli menšie a e-maily boli hlavnou formou komunikácie, čo znamenalo po prvý krát menej papierovania.

Stoličky boli skutočnými predchodcami dnešných „super ergonomických“ stoličiek. Vychádzali taktiež stoličky, ktoré sa stali klasikou a boli vyvíjané roky a nájdeme ich v kanceláriách aj dnes.   

Kancelárie sa stali omnoho modernejšími a rýchlo zmenili svoj vzhľad v priebehu týchto rokov. Čerešňa bola na šťastie na ústupe a obľúbený bol dub, buk, či javor.

 

2010

 Kreatívne, neformálne, zábavné, pútavé, farebné, interaktívne, inšpirujúce, pohodlné. Zamestnanci dostali priestor pracovať, ale aj chillovať. Laptopy vytvárajú možnosti pre prácu v ktorejkoľvek časti officu, ktorý má rôzne zóny. Wifi, zásuvky v sedačke, bezdrôtové nabíjanie v stole dávajú veľkú slobodu bez fixovania sa na miesto.

Mať svoj stôl a pracovný priestor už nie je vždy preferovanou alternatívou. Ak pracujete v coworkingu, potom je pravdepodobné, že budete pracovať vedľa niekoho z úplne inej spoločnosti s klientmi v úplne inej časovej zóne.

Chcete viac informácií o dizajne,
oceneniach a trendoch?
Naša stránka používa len nevyhnutné a analytické cookies. Zozbierané dáta nie sú zdieľané tretím stranám a slúžia na zlepšovanie našich služieb, nie pre účely reklamy.